Kapadokya Turları Tatil Home Güzel Atlar Diyarını Keşfet!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kapadokya Hava Durumu ve Sıcaklık Değerleri

Kapadokya’da Hava Nasıl?

Kapadokya turları öncesinde bölgenin hava durumu hakkında bilgi sahibi olmanız yararınıza olacaktır. Yolculuğa çıkmadan evvel bavulunuza neleri koyacağınızı belirlemeniz için bölgenin iklimini ve sıcaklık değerlerini bilmelisiniz.

Kapadokya hava durumu genel İç Anadolu özellikleri ile değişkenlik gösterir. Nevşehir iline bağlı olan Kapadokya’da karasal iklim görülür. Tipik olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar da soğuk ve sert geçer. Senenin 70 gününde sıcaklık 0 (sıfır) °C’nin altında ve 20 gün +30°C’nin üstünde seyreder. Ani hava değişimlerinin görülmediği yörede yağışlı günlerin sayısı da azdır.

Kapadokya hava durumu kızılırmak vadisinden uzaklaşıldıkça soğuğun arttığı görülür. Sıcaklığın – 28 ile +40°C arasında seyrettiği Kapadokya sıcaklık değerleri karlı gün sayısının fazla olması nedeniyle dengesizlik gösterir.

Hava durumu olarak yaz kış açık seyreder. Yörede yağışlar kış ortasında kar şeklinde olurken bahar zamanları yağışlı havanın etkisine girer. Yıllık ortalama sıcaklık 12 derece civarındadır.

Kapadokya Bitki Örtüsü – Kapadokya Hava Durumu

Kapadokya bitki örtüsü bakımından zayıftır. Orman ve fundalıklar yok denecek kadar azdır. Step görünümünde bozkırlar, Kızılırmak Vadisi’nde söğüt, kavak ve selvi ağaçları bulunur. Çayır ve meralar % 28 ve ekili-dikili alanlar % 69’dur. Yaz aylarında sapsarı bir görüntü hakimdir.

[widget-130]

Kapadokya Ortalama Hava Sıcaklıkları – Kapadokya Hava Durumu 

Kapadokya sıcaklık değerleri yıl boyu değişkenlik gösterir. Gece – gündüz arasındaki fark fazladır. Bu nedenle Kapadokya turları ile bölgeye gelecekseniz yaz aylarını tercih etmenizi öneririz. Yanınızda yine de kalın giysiler, yürüyüş ayakkabıları, güneş kremi, güneş gözlüğü, dudak nemlendiricisi getirmenizde yarar var. Çünkü gündüzleri sıcaklık 30 dereceyken, geceleri yarı yarıya inebilmektedir.

Yılın büyük bir bölümü Kapadokya hava durumu 0’ın altında seyreder. Karlarla kaplanan Kapadokya manzarasının güzelliğine tanık olmak isteyenler kışın da kaya otelleri ziyaret edebilirler. Yaz mevsiminde ise sabah saatlerinde soğuk olan hava, öğlene doğru iyice ısınarak sizi zorlayabilir. Temkinli davranmanızda yarar var.

[widget-131]

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98