Kapadokya Turları Tatil Home Güzel Atlar Diyarını Keşfet!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya Kültür Turları ile Kapadokya'yı Yakından Tanıyın!

Kapadokya’da nereler gezilir, nereleri görmeniz gerekiyor, merak ediyorsanız yazımız size rehber olacak. Kapadokya gezilecek yerler listenizi önerilerimize göre oluşturabilirsiniz.

Kapadokya, milyonlarca yıl önce oluşmuş yeryüzü şekilleriyle, gezilecek onlarca farklı noktaya sahiptir. Kapadokya turları ile katılanlar, çok zengin ve geniş bir coğrafyayla karşılaşmakta, peri bacaları, Ihlara vadisi, Göreme açık hava müzesi, Ortahisar Kalesi, Derinkuyu, Çavuşin, Uçhisar kalesi, Avanos, Sobesos Antik Kenti, Güvercinlik vadisi, yeraltı şehri gibi muhteşem doğal oluşumları gezebilmektedir. Sadece bunlarla sınırlı kalmayan Kapadokya gezilecek yerler rotası tur firmaları tarafından dolu dolu oluşturulur.

Siz de Kapadokya turu programlarına göz atıp Kapadokya’da gezilecek yerler listenizi gördükten sonra yola çıkmak için sabırsızlanacaksınız elbette. Nevşehir’in sapsarı topraklarında karşınıza çıkan bu zenginlikler sizleri şaşırtacak.

Aksaray, Kayseri, Niğde üçgeninin içinde Nevşehir merkezi etrafındaki bölgeye, sadece İstanbul’dan değil, Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi, yılın her döneminde akın etmektedir.

Buraya turla otobüs ve uçak seçenekleriyle gelinmektedir. Hava yolu ulaşımı olarak Nevşehir’deki Tuzköy Havalimanı 50 km, Kayseri’deki Erkilet Havaalanı ise 100 km mesafededir. Kapadokya turları sizi bölgeye hızlı ve sorunsuzca ulaştırır.

 

[widget-130]

Kapadokya’da  Gezilecek Yerler – Kapadokya Turları 

1985 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Kapadokya ve Göreme Milli Parkı yerli ve yabancı turistleri ülkemize çekiyor. Her sene artan ünü ile birlikte yörenin keşfedilmesi bizleri oldukça heyecanlandırıyor. Bu nedenle Kapadokya’da gezilecek yerler yıl boyu ziyarete açık tutuluyor.

Taş ve kaya mimarisinin göğe doğru konumlanan farklı yapısı sizleri büyülerken, kendinizi adeta bir masalda sanacaksınız. Rehberiniz eşliğinde tur programınıza dahil olan yerleri görme şansına erişecek, detaylı bilgiler edineceksiniz. Kapadokya gezilecek yerler:

Peri Bacaları: Vadilerden akan sel sularının volkan tüflerinin birleşmesiyle yüzeyde oluşan mantar koni şeklinde taşlardır. Dünya’da başka bir yerde yoktur. Ürgüp ve Avanos, en fazla bulundukları yerlerdir. Kapadokya gezi rotasının olmazsa olmazıdır.

Ihlara Vadisi: Sarp kayalıklarla dolu kanyon, binlerce yıl önce yapılan mağara, kilise ve mezarlarla doludur. Yüksekliği 150 metredir.

Açık Hava Müzesi: Kapadokya’da gezilecek yerler açısından Açık Hava Müzesi önemlidir. Kayalık olan bölgenin içinde kayaların içine oyulmuş kiliseler bulunur. Tarihte manastır eğitiminin ilk başladığı yer olarak bilinir. Göreme beldesine 2 km, il merkezine 13 km uzaklıktadır.

Çavuşin: Kiliseleriyle ünlü en eski yerleşim yörelerindendir. Hz. İsa’nın hayatından alıntılarla süslü 950 yılında yapıldığı söylenen kilisesi, Hristiyanlar tarafından sıkça ziyaret edilir. Kapadokya turları programına dahildir.

Ortahisar Kalesi: Ürgüp ilçesinin Ortahisar kasabasının en yüksek yeridir. Çok eskiden kale olan noktada, şu anda birçok pansiyon ve mağara ev turizme açılmıştır.

Sobesos Antik Kenti: 10 yıl önce yapılan kazı çalışmalarıyla ortaya çıkmıştır. Eski çağlarda bu bölgenin başkenti olduğu tahmin edilmektedir. Geçmişi 1.700 yıl öncesine dayanmaktadır. Kapadokya’da gezilecek yerler listenizi antik kenti de dahil ederek oluşturun.

Ürgüp: Kapadokya’nın en bilinen yerleşim yeridir. Çevresi otel ve pansiyon doludur. Peri bacalarına yakın mesafededir. Şehir hayatının en yoğun olduğu yerlerdendir. Kapadokya turu Ürgüp’ü kesinlikle es geçmezler.

Avanos: Tarihi konakların olduğu, çömlekçiliğin çok geliştiği Kapadokya ilçelerindendir. Turizm 1 numaralı geçim kaynağıdır. Otel ve pansiyonların yanı sıra mağara evlerde de konaklanmaktadır.

El Nazar Şapeli: Orta Bizans Devri’nden kalma şapel El Nazar vadisinde yer alır. Duvarları İncil’den alınan freskolar ile süslüdür. Kapadokya’da gezilecek yerler arasındadır.

Derinkuyu: M.Ö. 3 bin yılına uzanan tarihi ile 36 yeraltı şehrinden en büyüğüdür. Yeraltında yakın zamana kadar faal olan dünyanın en eski akıl hastanesi mevcuttur.

Acıgöl: Nevşehir’e 20 km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1235 metre olup çevresinde volkanik olaylar sonucu sönmüş yanardağlar mevcuttur. Bazı tur firmaları Kapadokya’da gezilecek yerler programlarına burayı da eklerler.

Soğanlı Vadisi: Göreme ve Ürgüp’ten farklı olarak60 derece eğimle Trakit kayalarından oluşmuş dik duvarlarla çevrilmiştir. Roma Dönemi’nden, Bizans döneminde kadar, binlerce mezar odası, mumyalık bulunur. 9. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar tarihlenebilen, bilinen irili, ufaklı 50 kilise ve manastır vardır. Azize Barbara kilisesi ( Tahtalı kilise ), Karabaş kilisesi, St. John kilisesi, Yılanlı kilise, Tokalı kilise, St. George kilisesi ve Kubbeli kilise vb.

Kapadokya Güvercinlikleri: Üzüm bağlarından daha fazla verim alabilmek için tüf ve güvercin gübresine ihtiyaç vardır. Bu nedenle yörede güvercinlikler bulunur. Yumurta akı ve kireç kaymağı karıştırılarak yapılan özel beyaz bir sıva ile kaplanmıştır. Kapadokya’da gezilecek yerler arasında en hareketli olanı budur belki de.

Hacı Bektaş: Nevşehir’in 40 km. kuzeyinde yer alır. 1954-1966 yılları arasında Eski eserler Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlandı ve halka açıldı. Derviş merkezi olarak kabul edilmiştir. Her yıl 16-18 Ağustos tarihleri arasında Hacı Bektaşi Veli’yi anma festivalleri düzenlenir.

Zelve: Vadi yamaçlarında iki büyük direkli kilise vardır. En önemli özelliği hiçbir yerde rastlanmayacak bir haç tasvirine sahip olmasıdır. Zelve’de o dönem camilerine örnek oluşturacak ilginç yapılar bulunur. Sürekli çökme tehlikesi altındadır.

Yöreye gittiğinizde siz de keşfedilecek pek çok mirasla karşılaşacaksınız. Tavsiyemiz turunuzda size sunulan serbest zamanlarda Kapadokya’da özgürce dolaşmanız. Gezinizin tadı böyle çıkar.

[widget-131]

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98